Adana İşçi Avukatı

Adana işçi avukatı olarak, işçi ve işveren arasında çıkan uyuşmazlıkların çözümlenmesi konularında hukuki danışmanlık, özellikle iş sözleşmesinin haksız feshi halinde talep edilecek tazminatların takibi, işe iade davaları ve iş kazaları kapsamında doğan ihtilaflara yönelik işlemlere ilişkin hukuki destek sağlamaktadır. Bu hususta adana iş avukatı, adana iş mahkemesi avukatı, adana en iyi işçi avukatı gibi aramalar yapıldığı görülmektedir. Ancak iş hukuku dinamik bir hukuk dalıdır. Bu nedenle iyi bir iş avukatının hem teorik ve pratik bilginin yanı sıra güncel Yargıtay kararlarının takip etmesi de gerekir.

İş davalarında en çok talep edilen ve merak edilen alacak kalemleri kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti ve fazla mesai ücretidir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

İş hukukunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de işçinin kıdem tazminatı alıp alamayacağıdır. Yargıtay’a göre kıdem tazminatı; “İki tarafın arzu ve iradeleri nazarı itibara alınmayarak mücerret işçiyi himaye emek ve bir dereceye kadar zarûret ve ihtiyaçtan kurtulmak maksat ve sebebine dayanmaktadır.” Kıdem tazminatı işçinin yıpranmasının bir karşılığıdır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için buradan ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.

İhbar Tazminatı Nedir?

İş Kanunu’nun 17. Maddesinde, belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır. Maddeye göre iş sözleşmesini haklı bir neden olmaksızın hemen feshedilebilmesi mümkün değildir.Eğer işveren veya işçi iş sözleşmesini haklı bir neden olmadan feshetmek istiyorsa karşı tarafa işçinin kıdemine göre değişen bu sürelerden önce karşı yana bildirimde bulunmak zorundadır. Düzenleme ile amaçlanan işçi için işini kaybetmeden önce haber verilmesi ve işçiye kendisine yeni bir iş bulabilmek için süre tanınması ve bu süreçte de gelirinden mahrum kalmamasıdır. İşveren de bu sayede, işçisi işten ayrılmadan önce haberdar olacak ve yeni işçi bulabilecek zaman kazanabilecektir. İhbar tazminatı, uygulamada en fazla talep edilen feshe dayalı haklardan bir tanesidir.

Adana İşçi Mahkemesi Avukatının Sorumlulukları

Adana iş mahkemesi avukatı olan avukatlar, işçilere genel hukuksal desteği özveri ile vermektedir. İş davası açılması, asgari geçim indirimi alacağı, işçi tazminat alacakları, kıdem tazminatı gibi konularda müvekkillerine yardımcı olmaya çalışmaktadır. İş davası açmak isteyen işçiler, uzman olmayan kişilerden yardım talep etmemeli Adana’da görev yapan işçi mahkemesi avukatından yardım istemelidir. Kıdem tazminatı almak için iş davası açmak isteyen bir işçi, en az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışmak zorundadır. 1 yıldan az çalışıp o iş yerinden ayrılan işçi için kıdem tazminatı süresi dolmamıştır.

Hem işçiye hem işverene karşılıklı sorumluluk yükleyen ihbar tazminatı alacağı, işverenin ihbar etmeden işçiyi çıkartması gibi durumlarda, 1 maaş kadar işçiye para ödemesidir. İşçi, ihbar bildiriminde bulunmadan iş yerinden çıkarsa, işveren de ihbar tazminatı talep edebilmektedir. Haftalık 45 saati geçen çalışmalarda, işçiler işverenden ”fazla çalışma alacağı” talep edebilmektedir. İş dünyasının yoğun ve gergin bir ortam olmasından dolayı, kanun dışı bazı eylemler gerçekleşmektedir. İşçi haklarını bilmeli ve yanında uzman bir işçi mahkemesi avukatı yer almalıdır.

Adana İşçi Mahkemesi Avukatı Hakkında Merak Edilenler

İşçi mahkemesi avukatı, sadece işçilerin hakkını değil aynı zamanda işverenin de sahip olduğu hakları korumaktadır. İşçi ile işveren arasında çıkacak uyuşmazlıkları, hukuki yoldan işçi mahkemesi avukatı çözmektedir. Günümüzde birçok işçi, hiçbir neden sunulmaksızın işverenleri tarafından işten çıkarılmaktadır. Bu gibi durumlarda işçi, haklarını öğrenmeli ve işverenden ne talep edeceğini bilmelidir. İşçi mahkemesi avukatı, kendisine gelen işçilere yasal olarak nelere sahip olabileceği ve işverenden neler talep edebileceği hakkında bilgi verir. İşçilerin, işverenlere açtığı iş davalarında işçi mahkemesi avukatının rolü fazladır.

İş davası açarken bir işçi, seçeceği iş mahkemesi avukatına dikkat etmelidir. İşçi mahkemede tazminat kazanırsa, işveren bu tazminatı işçiye ödemek zorundadır. Tazminatın ödenmediği durumlarda yasal yollara başvurulur. Mahkeme sürecinin başlaması ve sonuçlanması 6 ay ile 12 arasında değişmektedir. Dava Yargıtaya giderse bu süreç 18 aya kadar çıkar. İş mahkemelerindeki davaların çoğu işçi alacaklarına yöneliktir. İşçi sınıfı, haklarından mahrum bırakılmak için birçok haksızlığa ve istismara maruz kalmaktadır. Tazminat hakları zedelenen işçiler, haklarını işçi mahkemesi avukatı ile arayabilmektedir. İş mahkemelerinde oluşan yoğunluk davaların uzun sürmesine neden olmaktadır. İşçilerin yaşadığı mağduriyet işçi mahkemelerinde giderilmeye çalışılmaktadır.

Adana’da Uzman ve En İyi İş Hukuku Avukatının Özellikleri Nelerdir?

“Uzman İş Hukuku Avukatı” ve “En İyi İş Hukuku Avukatı” terimleri birbirine paralel anlamlar taşımaktadır. Hukukta bir alan üzerinde uzmanlaşmak için o konuda çokça okumak ve deneyim sahibi olmak gerekmektedir. En iyi olabilmek için fazla saatlerce mesai yapan bir avukat verdiği bu büyük emeğin sonrasında kendisini “uzman işçi avukatı olarak tanımlayabilecektir.

İş Kanunu sıklıkla güncellenmekte ve değişikliklere maruz kalmaktadır. Dolayısı ile uzman bir avukatın bu alanda kendisini günbegün güncel tutması ve sürekli yenilikleri okuyup takip etmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bu şekilde metodik çalışan bir avukat kendisini hem pratik hem teorik anlamda olgunlaştırır. Her hukuk dalında olduğu gibi iş hukukunda da uzman bir avukatın Yargıtay kararlarını ve çeşitli yüksek dereceli mahkeme kararlarını yakından takip etmesi gerekir.

Adana’da iş hukuku alanında işçi işveren uyuşmazlıkları ve çözümü noktasında deneyim sahibidir. Adana’da iş mahkemesi avukatı arayan müvekkillerin genellikle yakındığı konular “iş kazası“, “işçi alacağı“, “kıdem tazminatı” konu başlıklı davalar olmaktadır. Bunun yanında söz konusu avukatlık ofisi iş akdi hizmet sözleşmeleri, sözleşmelerin hazırlanması süreci, işten haksız yere çıkarılmalar, iş sözleşmesinin feshi ve işçi-işveren arasında meydana gelen tüm uyuşmazlıklar üzerine büyük bir deneyime sahiptir.

Avukat Aziz Cihan KAÇIRAN - Gaziantep ACK Avukatlık Ofisi Gaziantep Ağır Ceza Avukatı Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

AvukatlarımızcaHazırlanana Makaleler

✅ Adana işçi Avukatı; ✅ Adana İş Avukatı
✅ Adana Kıdem Tazminatı Avukatı; ✅ Adana İşveren Avukatı
✅ Adana İş Hukuku Avukatı; ✅ Adana İşçilik Avukatı
✅ Adana Hukuk bürosu; ✅ Online Avukat Destek hattı

Adana Adliyesi İletişim Bilgileri

Santral 03223550500  (Dahili:  *0)
Faks Numarası 03223550525 
E-Posta adanacbs@adalet.gov.tr
Adres Kazım Karabekir, 4264. Sk. No:30, 01230 Yüreğir/Adana
Google Maps (Harita Konumu) GÖRÜNTÜLE
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü
Telefon Numarası 03223522320
Faks Numarası 03223522310
E-Posta dsm.adana@adalet.gov.tr
Adres Kayalıbağ Mah. İnönü Cd. Üzeri Seyhan/ADANA
Google Maps (Harita Konumu) GÖRÜNTÜLE
Adana Göltepe Eğitim Tesisleri
Telefon Numarası 03222350600
Faks Numarası  
E-Posta  
Adres Güzelyalı Mahallesi 81127 Sokak, No:1 Çukurova/ADANA
Google Maps (Harita Konumu) GÖRÜNTÜLE 

Fazla Mesai Hesaplanırken Ara Dinlenme Süreleri Hesaplanır Mı?

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.