Ceza Hukuku

TRAFİK KAZASI SONUCU ACİL SERVİSE GELEN HASTADA GELİŞEN PARSİYEL PNÖMOTORAKS

Rate this post

Özet : Kamu davası; hekimin kötü uygulaması iddiası nedeniyle ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçuna ilişkindir. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu tarafından düzenlenen raporda, ”…oğlu, 1989 doğumlu … hakkında düzenlenen adli ve tıbbi belgelerin değerlendirilmesinde; trafik kazası sonucu acil servise gelen hastanın acil hekimi tarafından değerlendirilip gerekli tetkiklerin yapıldığı, göğüs cerrahisi konsültasyonu istendiği, kişide gelişen parsiyel pnömotoraksın takip edilebileceği, acil operasyon gerektirmediği, kişinin hastanede müşahade altında tutulduğu, genel durumunun iyi olması üzerine kontrole gelmek üzere taburcu edildiği anlaşılmış olup, yapılan uygulamaların tıp kurallarına uygun olduğu oy birliği ile mütalaa olunduğu”nun belirtildiği olayda; beraate ilişkin hükümlerin isteme uygun olarak ayrı ayrı onanması gerekmiştir.

T.C.
Yargıtay
12.Ceza Dairesi

Esas : 2016/5581
Karar : 2018/1517
Karar Tarihi : 14.02.2018

Mahkemesi : Sulh Ceza Mahkemesi
Suç : İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma
Hüküm : Sanıklar hakkında; CMK’nın 223/2-c maddesi gereğince beraat

İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan sanıkların beraatlerine ilişkin hükümler, katılan vekili tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
Katılanın 03.09.2011 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı Adıyaman Devlet Hastanesi’nde ilk önce nöbetçi pratisyen doktor sanık … tarafından daha sonra gögüs uzmanı doktor sanık … tarafından muayenesinin yapıldığı, genel durumunun iyi, bilincinin açık, solunumun rahat ve düzenli olduğunun ve el ve göğüs filmleri çekilerek sağ el 2.3. metekarp kırıkları, solda minimal pnömotoraks, sol akciğer üst lop lateralde kontüzyon ile uyumlu buzlu cam dansitesi, 5. kot posterior kırığının tespiti ile bir süre müşahade altında tutulduktan sonra aynı gün katılanın taburcu edildiği, katılanın göğüs ağrısı, nefes darlığı şikayetleriyle tekrar anılan hastaneye başvurarak 09.09.2011 tarihinde yatışının yapıldığı, yapılan muayene ve çekilen fimlerde ” sol 5,6. kot fraktürü, sol pnömotoraks, sol el metakarpal kırığı ” tanısının konularak, tüp toraksotomi uygulandığı ve katılanın 20.09.2011 tarihinde taburcu edildiği olayda; Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu tarafından düzenlenen 29.09.2012 tarihli raporda, ” … oğlu, 1989 doğumlu … hakkında düzenlenen adli ve tıbbi belgelerin değerlendirilmesinde; trafik kazası sonucu acil servise gelen hastanın acil hekimi tarafından değerlendirilip gerekli tetkiklerin yapıldığı, göğüs cerrahisi konsültasyonu istendiği, kişide gelişen parsiyel pnömotoraksın takip edilebileceği, acil operasyon gerektirmediği, kişinin hastanede müşahade altında tutulduğu, genel durumunun iyi olması üzerine kontrole gelmek üzere taburcu edildiği anlaşılmış olup, yapılan uygulamaların tıp kurallarına uygun olduğu oybirliği ile mütalaa olunduğu”nun belirtildiği olayda;
Yapılan yargılama sonunda, yüklenen suç açısından sanıklarının ihmallerinin bulunmadığı gerekçe gösterilerek mahkemece kabul ve takdir kılınmış olduğundan, katılan vekilinin, beraat kararının kanuna aykırı olduğuna ilişkin temyiz itirazlarının reddiyle, beraate ilişkin hükümlerin isteme uygun olarak ayrı ayrı ONANMASINA, 14.02.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Başa dön tuşu
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button