SUÇTA KULLANILAN CEP TELEFONUN SUÇ TARİHİNDE KİMİN TARAFINDAN FİİLEN KULLANILDIĞININ ARAŞTIRILMASI GEREKTİĞİ

Özet: Su faturalarını ödemesi için bir dönem aynı iş yerinde birlikte çalıştıkları … ya para verdiğini, … nun … aracılığı ile ödeme yaptığını savunması karşısında; suçta kullanılan cep telefonunun suç tarihinde kimin tarafından fiilen kullanıldığı araştırılıp, sanığın savunmasında belirttiği Yusuf U. ve Halil Y. isimli şahıslar tanık sıfatıyla duruşmaya davet edilip dinlenerek, dosyanın bütünüyle bilişim suçlarından anlayan bir bilirkişiye tevdi edilerek , suça konu işlemin ne şekilde ve nereden yapıldığı konularında bilirkişi raporu düzenlettirilmesi, sonucuna göre tüm deliller çerçevesinde sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerektir.

T.C.
Yargıtay
2.Ceza Dairesi

Esas : 2016/14315
Karar : 2019/1006
Karar Tarihi : 17.01.2019

MAHKEMESİ : Asliye Ceza Mahkemesi
SUÇ : Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık
HÜKÜM : Mahkumiyet

Dosya incelenerek gereği düşünüldü;

Olay günü müştekiye ait kredi kartı bilgilerinin hukuka aykırı olarak elde edilerek, internet üzerinden beraat eden sanık … adına kayıtlı cep telefonuna tanımlı IP adresinden erişim sağlanarak, sanığın abisi … adına abonelik kaydı bulunan ancak sanığın kendisinin oturduğu evin su faturalarının müştekinin Denizbank… şubesinde bulunan kredi kartı hesabından ödendiğinin tespit edildiği, sanığın savunmasında; su faturalarını ödemesi için bir dönem aynı iş yerinde birlikte çalıştıkları … ya para verdiğini, … nun … aracılığı ile ödeme yaptığını savunması karşısında; suçta kullanılan cep telefonunun suç tarihinde kimin tarafından fiilen kullanıldığı araştırılıp, sanığın savunmasında belirttiği Yusuf U. ve Halil Y. isimli şahıslar tanık sıfatıyla duruşmaya davet edilip dinlenerek, dosyanın bütünüyle bilişim suçlarından anlayan bir bilirkişiye tevdi edilerek , suça konu işlemin ne şekilde ve nereden yapıldığı konularında bilirkişi raporu düzenlettirilmesi, sonucuna göre tüm deliller çerçevesinde sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş sanığın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı CMUK’nın 321. maddesi gereğince istem gibi BOZULMASINA 17/01/2019 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.