Ceza Hukuku

İnternetten resim ve fotoğraf kaldırma – Gaziantep Barosu Avukatı

Rate this post

İnternetten resim ve fotoğraf kaldırma günümüzde internetin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte çoğalmıştır. Pek çok marka, kişi ve firma internetten resim ve fotoğraf kaldırma işlemini gerçekleştirmediği için zarar görmektedir. Hatta bazen montaj ile oluşturulmuş olan fotoğraf ve resimler kişiler açısından dönülemez maddi-manevi zararlara neden olmaktadır. Bu sebeple bu işlemin kişilerin ve kurumların prestijleri açısından hayati önem taşıdığını söylemek yerinde olacaktır.

İnternetten resim ve fotoğraf kaldırma işlemiyle internette gerçek veya tüzel kişilerin aleyhine olarak paylaşılan fotoğraf ve resimler kişilik haklarının veya özel yaşamın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde kaldırılmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler veya kurum ve kuruluşlar kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle 5651 sayılı kanunun 9.maddesine dayanarak öncelikle içerik sağlayıcısına; buna ulaşılamaması halinde ise yer sağlayacısına başvurmalı ve hukuka aykırı nitelikteki fotoğraf veya resmin kaldırılmasını talep etmelidir. Kişi veya kurumun yer ya da içerik sağlayıcısına talepte bulunmasından sonra sağlayıcıların bu talebe en geç 24 saat içerisinde karşılık verme yükümlülükleri vardır.

Kişi veya kurum yer ve içerik sağlayıcısıyla iletişime geçebileceği gibi doğrudan Sulh Ceza Hakimliğine de başvurarak internetten resim ve fotoğraf kaldırılmasını talep edebilir. Hakim karşısına gelen talep sonucunda vermiş olduğu kararı Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderir ve yapılan başvuruyu en geç 24 saat içerisinde duruşma yapmadan bir karara bağlamak durumundadır.

Verilen karar birlik aracılığıyla erişim sağlayıcısına gönderilir ve erişim sağlayıcı en geç 4 saat içerisinde söz konusu fotoğraf veya resmi kaldırmak zorundadır. Eğer bu kararın uygulanmasından sonra aynı fotoğraf veya resmin başka bir sitede yayınlanmasından dolayı kişi ya da kurum tekrar birliğe başvurursa yeni bir karara gerek olmadan erişim sağlayıcı bu fotoğraf veya resmi yayınlayan siteye aynı kararı gönderir ve kaldırılmasını talep eder. Ceza hakiminin kişilik haklarını ihlal edici niteliğe sahip fotoğraf veya resmin kaldırılmasına ilişkin olarak vermiş olduğu kararı uygulamayan kişi ya da kurumlara 500 günden 3.000 güne kadar adli para cezası verilmektedir. Yani internetten resim ve fotoğraf kaldırma işlemi ciddiye alınması gereken ve yaptırımları olan bir durumdur.

Başa dön tuşu
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button