Ceza Davalarında Avukat Olmadan Savunma Mümkün mü?

Ceza davalarında avukat olmaksızın kişinin kendisini savunmasında hiçbir engel yoktur. Kişi mahkeme huzurunda kendisini kurallara riayet etmek kaydıyla dilediği gibi savunmakta özgürdür. Suçsuzluğunun ispatında elinden gelen en iyi savunmayı sunarak mahkemeden beraatini isteyebilir. Kanunen buna engel bir durum yok.

Ancak kanunda öngörülen bazı suç türleri için ( örneğin terör suçları gibi ) kişinin kendisini ceza davasında avukatla temsili zorunludur. Eğer kişi kendisini özel müdafii ile temsil edebilecek ekonomik bir gücü yoksa mahkeme ilgili kişiye avukat atamak ve ücretini de devlet tarafından karşılanması üzerine ilgili Baroya yazı yazmak zorundadır. Bu özel suçlar bakımından kişi açıkça avukat istemediğini belirtmişse dahi mahkeme bu işlemi yapmak zorundadır.

Bu istisnai durumlar dışında kişi elbette kendisini avukatla temsil etmek zorunda değildir. Ülkemizde avukatlık alanında ne yazık ki ihtisaslaşma durumu yoktur. Bu nedenle de avukatlık mesleğini yapan her avukat meslektaş her alandan davalar üstlenebilmektedir. Bunu engelleyen veya düzenleyen bir uygulama henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Ceza davalarında da aynı şekilde bu alanda ihtisaslaşmış bir avukat şeklinde tanımlama yapılması mümkün değildir. Ancak elbette yaşı ve tecrübesi ne olursa olsun konuya hakim ve davanızın dinamiklerini iyi anlayabilecek bir vekille kendinizi temsil ettirmeniz oldukça önemlidir.

Ceza Hukuku alanında kendini sürekli geliştiren, akademik ve uygulamaya yönelik güncel bilgilere sahip, temsil ettiği kişinin hak ve menfaatlerini gözeten biri ile davada savunmanızı vermek elbette farklı ve faydanıza olacaktır. Takdir edersiniz ki avukat uygulamada, yani pratikte etkin şekilde hareket etmesini bu işin eğitimini almamış kişilere göre daha iyi bilir. Aksine bir durum Ceza yargılamasında savunmanızın  kalitesini düşürür, hatta kendi başına savunma yaptığını düşünen kişi aslında yanlış savunmalarla haklarına zarar getirebilir. Ceza Hukuku sürekli gelişen ve değişen sisteme uygun şekilde değişim gösteren güncel bir hukuk dalıdır.

Ceza davalarında günceli takip etmeyen ya da günceli takip edemeyen yahut günceli takip eden insanlarla yani avukatlarla kendisini temsil de etmeyen kişinin sonucu hapis cezaları ya da birçok haklardan mahrumiyet olan davalarda oldukça büyük zararlar görmesi de muhtemel sonuçtur.

gaziantep ceza avukatı boşanma avukatı velayet

Ceza Davalarında Avukat İle Müvekkili Arasındaki İletişim Önemli Mi?

 

Avukatın müvekkil ile kuracak olduğumuz iletişim, hayati önem taşımaktadır. İletişim becerisinde kıstas, etkili ve güçlü ifade yeteneğidir. Kendini ifade etmekte sıkıntı yaşamayan, güçlü bir iletişim becerisine sahip değilseniz, bu konuda sizi temsil edecek bir kişiyle yani avukatla davanızda kendinizi ifade etmeniz çok daha yararınıza olacaktır. Avukat-müvekkil ilişkisinde de iletişim, soruşturma veya kovuşturma aşaması fark etmeksizin izlenmesi gereken yolun belirleyicisi olacaktır. Bağımsız Mahkemeler nezdinde ceza davalarında savunma makamı yani avukatın diğer ifade müdafiinin, kendini anlaşılır ve net bir şekilde ifade edebilmesi hayati önem taşımaktadır.

Ceza davasında gerek avukat tercihinde gerekse de savunmanızı stratejinizi belirlerken  doğru seçim yapabilmek için avukatınızla yüz yüze görüşme yapmanız şarttır. Görüşme için randevu aldığınız avukat, dosyanızı inceledikten sonra içinde bulunduğunuz durumu iyi analiz etmiş, lehinize ve aleyhinize olan hususları açıklamış ve sizin için özüm üretmeye başlamış olmasına dikkat ediniz. Tıpkı bir doktor gibi doğru teşhisi yapmasını ve sizin için uygulanacak tedavi hakkında için gerekli bilgilendirmeyi yapmasını bekleyin.

En iyi sonucun sizin için konuyu en iyi anlayan ve en iyi çözüm üreten bir hukuki destekle mümkün olabileceğini unutmayınız. Saygılarımla…

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıklayın

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.