İdare Hukuku

UZMAN ERBAŞLAR HANGİ HALLERDE TAZMİNATA HAK KAZANIR

5/5 - (1 vote)

Uzman Erbaşların sözleşmesel ilişkisi kesildikten sonra tazminat/ikramiye hakkı olup olmadığı varsa hangi hallerde bu hakkın doğduğu konusunda genel ve kısa bir bilgilendirme yağacağız. Tazminata hak kazanacak halleri başlıklar halinde inceleyelim.

1)  Kendi Kusuru Olmaksızın Hizmet Sürelerinin Uzatılmaması

 Uzman erbaşın kusuru olmaksızın hizmet süresi uzatılmaması durumunda yani sözleşmenin yenilenmemesi halinde tazminata hak kazanılacaktır.

2)  Sözleşme Süresini Bitirip Ayrılan Uzman Erbaş Tazminata/İkramiyeye Hak Kazanır

Yine sözleşmesi sona ermesi süresine 3 ay kala yenileme isteminde bulunmayan ve süreyi doldurduktan sonra meslekten ayrılan uzman erbaş tazminata/ikramiyeye hak kazanır.

3)   Sözleşmesi Hukuka Aykırı Olarak Feshedilen Uzman Erbaşlar Tazminata Hak Kazanır

 Sözleşmesi hukuka aykırı olarak feshedilen uzman erbaşlar tazminat talep etme hakkı vardır. Hatta bu şekilde haksız olarak sözleşme feshi yapılan uzman erbaşlar açılacak idari davayı kazanmaları durumunda dava süresince mahrum kaldığı tüm parasal ve özlük haklarını da alacaktır

 

Uzman Erbaşların Tazminat/ İkramiye Hesabı Nasıl Yapılır

 Uzman erbaşların tazminat hesabında kanun ikili bir ayrıma gitmiştir. Sözleşmesi 5 yılın altında olanlar ve sözleşmesi 5 yılın üstünde olanlar olmak üzere yapılan bu ayrıma değinelim.

Sözleşmesi 5 Yılın Altında Olan Uzman Erbaşların Tazminat/İkramiye Hesabı

 Kanuna göre hizmet süresi beş yılı geçmeyenlere, ayrıldıkları tarihte almakta oldukları net maaşları tutarının (375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinde belirtilen ek tazminatlar ile 14.7.1964 tarihli ve 500 sayılı Kanuna göre ödenen tazminat ve lojman tazminatı ile yabancı dil tazminatı hariç) iki katının toplam hizmet yılı ile çarpımından bulunacak miktarda ikramiye verilir.

Örneğin tazminat alma şartlarını taşıyan bir uzman erbaş 4 yıl hizmet vermiş ise son net maaşı da diyelim ki 8.000,00 TL ise net maaşının iki katı olan 16.000,00 TL yi çalıştığı 4 yıl ile çarparız.Elde edilen toplam tutar 64.000,00 TL toplam tazminat hakkını oluşturacaktır. Verdiğimiz rakamlar yalnızca örnekleştirmek adına farazi rakamlardır. Kendi maaşınıza göre hesaplama yapıp hak edişinizi tespit edebilirsiniz.

Hizmet Süresi 5 Yıldan Fazla Olan Uzman Erbaşın Tazminat/İkramiye Hesabı

 Hizmet süresi beş yılı geçenlere ise beş yıllık hizmetleri için yukarıdaki esasa göre hesaplanacak tutara; ayrıldıkları tarihte almakta oldukları net maaşları tutarının (375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinde belirtilen ek tazminatlar ile 500 sayılı Kanuna göre ödenen tazminat ve lojman tazminatı ile yabancı dil tazminatı hariç), beş yıldan fazla olan hizmet yılı toplamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın ayrıca ilâve edilmesi suretiyle tespit edilecek miktarda ikramiye verilir.

Ancak, uzman erbaşlara ödenecek ikramiye, hiçbir suretle ayrıldıkları tarihte almakta oldukları ikramiye ödenmesine esas net maaşlarının yirmi katını geçemez. Bir tam yıldan eksik kalan hizmet sürelerinin ikramiyeleri kıst olarak ödenir. ( Yani yıldan arta kalan süreler ay ve gün sayısına göre orantılanır ) İkramiyelerden; damga vergisi hariç, vergi kesilmez.

Örnek verecek olursak 8 yıl 5 ay çalışmış bir uzman erbaş olduğunu düşünelim. Son maaşı da diyelim ki 10.000,00 TL olsun.

5 yıla kadar olan hizmeti için yukarıdaki 5 yıldan az çalışanlara yapılacak hesap yapılır. Yani son net maaşının iki katı olan 20.000,00 TL ile 5 yıl çarpılır sonuç 100.000,00 TL dir.

Toplam 8 yıl 5 ay çalışması olan uzman erbaşın 5 yıla kadar ki hak edişi belirlendi. 5 yıldan artan süre olan 3 yıl 5 ay ise şu şekilde hesaplanır.

Son net maaşı 10.000,00 TL ile 3 yıl çarpılınca 30.000,00 TL tutar.

5 ay içinde 10.000,00 TL 12 aya bölünür.Aylık hak ediş bulunur ve 5 ay ile çarpılır. Bu da 4.166,66 TL ye tekabül eder.

Sonuç olarak örnekte en son 10.000,00 TL net maaş ile 8 yıl 5 ay çalışmış uzman erbaşın

İlk 5 yılı için 100.000,00 TL

Sonraki 3 yılı için 30.000,00 TL

Sonraki 5 ayı için 4.166,66 TL olmak üzere toplamda 134.166,66 TL tazminata hak kazanacağı görülecektir. Bu tutardan %0,759 oranında damga vergisi düşülecektir.

Her şartta verilecek tazminat son net maaşın 20 katını ( verdiğimiz örneklemede 200.000,00 TLyi ) geçemez. Önemle belirtmek gerekirse verdiğimiz rakamlar yalnızca örnekleştirmek adına farazi rakamlardır. Kendi maaşınıza göre hesaplama yapıp hak edişinizi tespit edebilirsiniz.

Söz konusu haklar ile ilgili olarak ve özellikle haksız fesih hallerinde mutlaka hukuki yardım almanızı önemle tavsiye ederiz. Konu hakkında bilgilendirici bir yazı yazmaya çalıştık. Faydalı olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button