Genel

Sözleşmeli Er-Erbaş Sözleşmesi İptali

4/5 - (4 votes)

Sözleşmeli Er-Erbaş’ların tarafımıza sıkça sorduğu sorular

Sözleşmeli er sözleşme fesih ederse ne olur? 

Cevap : Ön sözleşmesini feshederek ayrılanlar tekrar TSK’ya sözleşmeli er olarak geri dönemezler.

Cevap : Ön sözleşme süresi, sözleşmeli er adayları için adaylık süresi gibi değerlendirildiğinden, ön sözleşme süresi içinde ayrılanlar hakkında herhangi bir cezaî işlem yapılmaz ve ayrılanlar tazminat ödemezler.

Sözleşmeli er rütbe atlar mı?

Sözleşmeli erler en az 3 en fazla 7 yıl görev yapacaklar. 2 yılda bir üst rütbeye yükselerek sırasıyla sözleşmeli onbaşı, sözleşmeli çavuş olacak.

Sözleşmeli er eğitimde askerlik yapmış sayılacak mı?

MADDE 4 – (1) Sözleşmeli er adayları, ön sözleşme yapılarak askerî eğitime alınır. Askerî eğitimi başarı ile tamamlayanlarla, dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az üç yıllık sözleşme yapılır.  (3) Sözleşmeli erbaş ve erler ile sözleşmeli er adayları, asker kişi sayılırlar

.

Sözleşmeli er kışla dışında kalabilir mi?

Orduda sözleşmeli er ve erbaş olarak istihdam edilen personeller, mesai bitiminde kışladan çıkamıyordu. Ancak bu düzenleme ile sözleşmeli er ve erbaşlar, mesai bitimi sonrası kışladan çıkabilecek.

Sözleşmeli erliği bırakanlar uzman erbaş olabilir mi?

6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu 8/11. maddesinde “Kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla uzman erbaşlığa veya astsubaylığa başvurabilirler.

Sözleşmeli er subay olabilir mi?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, astsubaylığa başvurabilirler.

Sözleşmeli er olmak için ne gerekli?

Adaylar seçim aşamalarına gelirken kendisine ait ehliyet, askeri ehliyet, diploma, sertifika, başarı belgesi, bonservis, mesleki eğitim belgesi, kurs belgesi vb. belgeleri yanlarında bulunduracaklar.

Sözleşmeli er kimler olabilir?

Başvuru süresi içerisinde askerlik hizmetine başlamamış olanlar için; En az orta öğretim (lise) ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. Başvuru süresi içerisinde askerlik hizmetini tamamlamış olanlar için; En az 8 yıllık ilköğretim (ortaokul) veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak.

Sözleşmeli er zorunlu kaç yıl?

Her sözleşme süresinin sona erme tarihinden en az üç ay önce sözleşmeli erbaş ve erler sözleşmeyi yenileyeceklerine dair yazılı bildirimde bulunmadıkları takdirde, sözleşme kendiliğinden sona erer. Müteakip sözleşmeler, bir yıldan az, üç yıldan fazla olamaz. Sözleşmeli erbaş/erler toplam yedi yıl görev yapar.

Sözleşmeli er operasyona gider mı?

Sözleşmeli Erler Operasyonlara Gider mi? Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birer sözleşmeli personeli oldukları için, alınan eğitim ve görevlerde operasyona çıkacakmış gibi yapılmaktadır ve görev verildiği takdirde sözleşmeli erler operasyona dâhil edilmektedir.

er erbaş sözleşme iptali

Sözleşmeli er maaşı 2021 ne kadar?

En az maaş alan Sözleşmeli Er, 3 bin 750 lira maaş alırken, en yüksek Sözleşmeli Er ise 4 bin 500 lira maaş almaktadır.

Sözleşmeli er nerede kalır?

Sözleşmeli erler, vatani görevini yapan erbaş ve erler gibi kışlada kalır, yemek ve yatak ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır ve bunlar ücretsizdir.

Sözleşmeli er nerede görev yapar 2021?

MSB tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2021 yılı sözleşmeli er alımı 2. grup çağrı ilanı yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er Temini faaliyeti 29 Mart-15 Nisan 2021 tarihleri arasında MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde yapılacak

Sözleşmeli er kadro silahı nedir?

Sözleşmeli erbaş ve erlerin silâhları kadro silâhıdır. (1) Sözleşmeli erbaş ve erlerin günlük faaliyet programı ve hafta sonu izinleri, 25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Asker alma Kanunu gereği askerlik yapanlarda olduğu gibidir. Sözleşme ve görev süresince kışlada iskân edilirler.

Sözleşmeli er bittikten sonra memur olabilir mi?

Buna göre 7 hizmet yılını dolduran sözleşmeli erlerden nitelik belgesi olumlu olanlar kamu kurum ve kuruluşlarına memur kadroları ile atanabilecekler.

Youtube Kanalımıza Abone Olun

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Asker Mete
4 ay önce

Aydınlatıcı bu paylaşımınız için çok teşekkürler.

Başa dön tuşu
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Askeri davalara ilişkin hukuki sorularınızı ilgili avukatımıza online sorabilirsiniz.
Call Now Button