Sigara Kaçakçılığı Suçu Ve Cezası Nedir ?

Herhangi bir mali yükümlülük gibi sorumluluklar almadan ve gümrüğe tabi tutulmadan yurt içine sokulması veya yurt dışına çıkarılması gibi muhtemel işlemler sigara kaçakçılığı olarak bilinmektedir. Bir diğer ismi ile tütün kaçakçılığı olarak da geçen bu suç dahili ile 5607 sayılı kanun kapsamında mücadele edilmektedir. Burada suçlanacak olan kişi kanun karşısında yapacağı savunma içerisinde belli başlı bir takım kriterler de alınarak buna göre suç olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır. Örneğin üst limit olarak en fazla 200 paket kadar sigara kişisel kullanım olarak geçerli sayılırken 20 karton üzerinde kişisel olarak bulunan paketler ise sigara kaçakçılığı kapsamında suç teşkil etmektedir. Bir şekilde gümrüğe tabi tutulmaksızın yurt dışında ya da yurt içinde yapılacak olan kaçakçılık bünyesinde 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmekte ve ayrıca 20 bin gün kadar adli para cezasına çarptırılmaktadır.

Kaçak Sigara Taşıma ve Satın Alma Suçları
Özellikle sigara kaçakçılığı suçu bünyesinde tüm farklı tütün mamullerinin piyasaya sunulması, satışlarının yapılması ya da taşınması ile birlikte satın alınması gibi durumlar suç teşkil etmektedir ve bu konuda 3 yıldan 6 yıla kadar da yine hapis cezası verilirken 10 bin gün kadar para cezasına yaptırılmaktadır. Özellikle üzerinde herhangi bir etiket ya da bandrol veya dalga gibi yasal mühürler bulunmayan tütün mamüllerini ticari amaç altında aktif hale getiren, farklı bir yere nakil eden veya bulunduran kişiler bu suçlara iştirak etmiş olarak sayılmaktadır. Aynı zaman da kasıtlı olarak değişik yerlerde satışlarını yapan kişiler de yine bu suça dahil edilmekte ve kaçakçılık ile aynı cezaları almaktadır.

Sık bir biçimde bir araya gelerek en az 3 kişi ile oluşturulan ve sigara kaçakçılığı, tütün kaçakçılığı yapan kişiler örgüt olarak sayılmaktadır. Burada eğer örgüt halinde bir tütün kaçakçılığı gerçekleştirildiği anlaşılır ise o zaman kişisel olarak verilen cezalar 2 katına çıkarılmaktadır. Yasal olmayan yollardan ve herhangi bir amblem ya da bandrolü bulunmayan tütün mamülleri adına kaçakçılık yapıldığı anlaşıldığı takdirde kişisel ya da örgütsel olarak farklı derecelerde sigara kaçakçılığından cezalandırılmalar yapılmaktadır.

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.