Kiraya Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkınca Ev Sahibi En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir ?

Milyonlarca kişinin ortak sorunu hızla artan kiralar. Yeni ev arayanlar bütçesine göre ev bulamıyor, kiracılar zam baskısı ile mücadele ediliyor. Yaşanan bu sorun karşısında kiracıları korumak için geçen yaz önemli bir yasal düzenleme yapıldı ve kira artışına yüzde 25 zam sınırı getirildi. Bir yıl süreli düzenleme yaklaşık üç ay sonra sona erecek. Peki sınırlama kalktıktan sonra ne olacak?

Kiralardaki fahiş artış sonrası yasal düzenlemeye gidildi ve konutlarda kira artışına sınırlama getirildi. Bu yasa ile “11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında (1 Temmuz dahil) yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak” denildi. Yeni bir düzenleme olmazsa 1 Temmuz sonrası sınırlama sona erecek. 30 Haziran’da, 1 Temmuz’da sözleşmesi yenilenen kiracılar ikinci kez zam sınırı uygulanmasından faydanırken, 2 Temmuz ve sonrasında sözleşme yenileyenler kapsam dışı sayılacak. Bir gün farkla zam oranında büyük fark yaşanacak.

Düzenlemeden sonra zam yapılacak mı?

Düzenlemenin sona ermesi bu tarihte zam olacağı anlamına gelmiyor. Ev sahipleri kira artışını yılda bir kez, sözleşme yenileme döneminde yapabilir.

Kira artışı nasıl hesaplanacak?

Düzenleme öncesi olduğu gibi, sonrasında da keyfi oran belirlenmesi yasal değil. 1 Temmuz’dan sonra, sınırlama öncesinde olduğu gibi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ‘TÜFE 12 ay ortalaması’ dikkate alınacak. Mesela son açıklanan şubat ayı enflasyon verilerine göre bu oran yüzde 71.83 olarak gerçekleşti. Eğer bir kira zam sınırlaması olmasaydı, sözleşme yenilendiğinde 3 bin liralık kira 5 bin 155 lira, 5 bin liralık kira 8 bin 591 lira olacaktı. Yüzde 25 zam sınırı ile 3 bin liralık kira 3 bin 750, 5 bin liralık lira 6 bin 250 lira oldu.

Ev sahibi geçmiş aylara yönelik zam isteyemez

1 yıl boyunca yüzde 25 zam sınırına uyan bir ev sahibi ‘uygulama bitti, geçen yıl yapamadığım zammı şimdi istiyorum’ diyemez.

Ev sahipleri istediği zaman ‘evimden çık’ diyemez. Ancak kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu birinin ihtiyacı varsa kiracının tahliyesini isteyebilir. İhtiyacım var dedikten sonra, evi bir başkasına 3 yıl süreyle kiralayamaz. Kiralarsa eski kiracıya tazminat ödemek durumunda kalır. 10 yıl sözleşme uzama süresi dolan kiracı için herhangi bir gerekçe göstermeden tahliye istenebilir. Bunun yanında evin satılması durumunda, mülkü alan kişi eğer kendi yaşayacaksa kiracının tahliyesini talep eder. Bu durumda ya 6 ay, ya da bir sonraki sözleşme dönemine kadar zaman verilir. Tarafların anlaşamaması halinde tahliye davaları ortalama 2-2.5 yıl sürebilir.

Avukat Aziz Cihan KAÇIRAN - Gaziantep ACK Avukatlık Ofisi Gaziantep Ağır Ceza Avukatı Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı
Kiraya Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkınca Ev Sahibi En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir ? 1

Yeni modeller üzerinde çalışılıyor

Kira zam oranına yeni bir sınırlama gelip gelmeyeceği açıklanmazken, arz-talep dengesinin sağlanması için yeni modeller üzerinde çalışılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kiralık konut arzını artırmaya yönelik projeler geliştireceklerini açıkladı ve şu bilgileri paylaştı: “Ülkemize ‘kiralık konut üreticisi’ kavramını kazandırmayı ve kiralık konut arzını kısa sürede artırmayı hedefliyoruz. Model kapsamında üretilen kiralık konutlar, öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacak. Kiralama tutarları ve artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacak. Böylece, özellikle salgın sonrasından bu yana makul seviyelerin çok ötesinde artış gösteren kira enflasyonunu dizginleyeceğiz.”

Kiraya Zam Sınırı kimi ev sahiplerince hiçe sayılırken, aynı zamanda yeni kiraya verilecek evlerde de fiyat artışı devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından, Sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırlanan ve şubatta açıklanan rapora göre; ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış ocakta yüzde 173.5 olurken, ortalama kiralık konut metrekare fiyatı 76.6 TL’ye yükseldi. Bu da 100 metrekare evde ortalama kiranın 7 bin 660 liraya geldiğini gösteriyor. Yıllık kira artışı İstanbul’da yüzde 145.5, Ankara’da yüzde 144, İzmir’de ise yüzde 183.2 oldu. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 108.1 TL, Ankara’da 51.3 TL, İzmir’de ise 76.5 TL’ye çıktı. İstanbul’da 100 metrekarede ortalama kira 11 bin liraya yaklaştı.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1)

38 thoughts on “Kiraya Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkınca Ev Sahibi En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir ?”

 1. Ergun bayırlı

  İyi günler siz Tüfe miktarı olacak diyorsunuz
  Diğer site yi Üfe diyor hangisi doğru.ikisinin arasında çok fark var.
  Ergun bayırlı

  1. Melda demirel

   Merhaba lar nisan ayında 2000 olan kiramı 2500 yaptım ev sahibi çıkın evi sattım dedi ancak çıkamadık mayısta yine aradı evet 2500 ün az olduğunu ima etti haziranda 7000 yaptık kirayı şimdi önceki 2 ayın farkını istiyor ödemeliyimmi acaba tşkrler şimdiden

 2. Hüseyin Öztürk

  Merhaba. Adana’da ikamet ediyorum. 2019’da iki kızım Ankara’da üniversitede okuyunca bir ev kiraladık. 1300 ₺’nin 700₺’sini bankaya havaleyle, gerisini elden ödüyorduk. 2. Yıl kira 1600 ₺ oldu, 3. Yıl %25 artışla şu andaki ödediğimiz 2000 ₺ oldu. Dün ev sahibi eşimi arayarak kiraya 6500₺ istemiş, eşim 5000₺ olsun demiş, kabul etmemiş. İhtarname göndereceğim anlaşamazsak evin boşaltılması için, ilk kiraya verirken taahhütname imzaladınız, boşaltmak zorundasınız demiş. Yeni sözleşmeyi 6500₺ olarak imzalamazsanız mahkemeye veririm, daha sonra 10000₺ dahi verseniz size kiralamam demiş. Bunu yapabilir mi? Kiracı olarak haklarımız nelerdir? Öğrenmek istiyorum.
  Teşekkürler
  H. Öztürk

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu hakkında detaylı bilgi için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 3. Salime yıldız

  .merhabalar ben on dört yıllık kiracıyım ev sahibi 2500 olan kiramı 8750 yaptı ne yapabilirim.

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu hakkındaki yasal haklarınız ve işlemleriniz için detaylı danışmanlık almak isterseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba kiracim ederi 9000₺ olan evde 1900₺ oturuyor evi bosaltmiyor ev sahiplerinin mağduriyetini kim karsiliycak yasada ev sahibi için bir yol yokmu dur

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Kanuni sinirlama yüzde 25, kiracı daha fazlasını kabul etse bile sözleşme kanuna aykırı olamayacagindan geçersiz, yani yüzde 25 den fazla zam yapamazsınız

 5. Vildan Kurtul

  Bir sitenin kapıcı Dairesinde oturuyorum 600 TL öderken 1500 istiyorlar.5yıllık sözleşmemi önceki yönetim yaptı die fesh ettik diyorlar.edebilirlermi.??

 6. Ayfer Çakmak

  Merhaba günaydın hayırlı çalışmalar diliyorum. Ben Manisa ikamet etmekteyim. Kendimde emekliyim. Ev sahibim dün beni arayıp 1600,00 TL olan kirama 4000,00 TL istedi. Bunun üzerine ben kabul etmedim. Ayrıca benim kira yenilemem Ağustos ayında olacak ancak 2 aydan önce arıyor biz bu konudan çok rahatsızım. Kendim bu evde 8 yıldır oturuyorum. Adeta psikolojik baskı yapıyor. Ben gerekli ben gerekli incelemeleri yaparken sizin sitenizi gördüm ve desenize ihtiyacım var. Geçen sene de aynı tavırda bulundu. Kira artışına 2 ay kala beni aramasından dolayı sahibi hakkında suç duyurusunda bulunabilir miyim. Hakkında bana yardımcı olma ihtimaliniz var mı? Desteğiniz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. SAYGILARIMLA ALLAH’A EMANET OLMANIZI TEMENLERİME İLETİYORUM. Kiracı Ayfer ÇAKMAK.

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu hakkında detaylı danışmanlık için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 7. Kendimde kiraciyim boş küçük bir daire kiralamistim boşanma sonrası çocuğuma ailem bakabilsin diye kendi evimide işime yakin olduğu halde eşyalı bir şekilde kiraya verip daha kötü bir eve çıkmıştım. Geçen süre zarfında tekrar evlilik yaptım ve mevcut kiramı kendi kiracimin zam yapmadığı için karşılayamaz oldum. Herkes %25 lik zammı baz alıyor ama eşyalı ev muhiti içi daha iyiyken ,esyasiz daha kötü konumdaki evden daha ucuz eder oldu.mal sahibi olarak da mağdurum, kiracısı olduğum ev içinde artışlar 25 den fazla olduğu için mağdurum.ne yapmaliyim

 8. Çetin kaloglu

  Babamın evinde oturuyorum iki kardeşimde kiracı onlara toplamda 3000₺ kira yardımı yapıyorum aynı şehirde 1+1 full eşyalı evim var öğrenciye 1000₺ ye kiraya verdim eşyalar bozulur ben yaptırırım kapı kilidini kırar ben yaptırırım.bir yıl sonra bulunduğu muhitte aynı eş değer dairelerin 3000 ila 4000 arasında kira alındığını öğrendim içinde bulunduğum durumu da izah etmeme rağmen kirayı 1250₺ olarak ödemekte 8 aydır bu şekilde oturmakta ve çıkmıyor evime taşınmak istiyorum en azından kardeşlerime kira yardımı yapmak zorunda kalmak istemiyorum başkada evim yok.

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 9. İyi çalışmalar,
  2015 Ağustos ayının 1. haftasından beri İstanbul Bahçelievler’de bir apartman dairesinde kiracı olarak ikamet ediyoruz. 2021 yılının Temmuz ayının kirasını 2900 TL olarak yatırdıktan sonra ev sahibi yeni kira bedelini 5500 TL olarak belirledi ve 2022 yılının Ağustos ayı da dahil olmak üzere o aydan beri kirayı 5500 TL olarak yatırmaktayız. 2023 yılının Ağustos ayı içinse yeni kira bedelini 15000 TL olarak istiyor. Böyle bir hakkı var mı, bu kadarlık bir kira artışı yapabilir mi?

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 10. İyi günler bende kiracıyım gerçekten artık bu devirde kiracı olmak çok zor ev sahibi sürekli zam yapıyor 2sene olck 11 ayda 1300 girdim şu an 2200 veriyorum bugun aradı 11ayda ikinci senem dolck şimdiden zam yapıyorum 10.00 milyar istiyor veremem neyse onu verim diyorum çık evimden diye tehtit ediyor napıcamı şaşırdım beni çıkarırmı lütfen bana Bi yol gösterin

 11. Ben samsun Tekkeköy kutlu kent de kiracıyım ev sahibim eşimi arayıp kiranız 3000tl demiş ben zaten 1400tl kira verirken bir anda kiraya yaklaşık yüzde yüz zam yapabilir mi böyle bir hakkı varmı.
  Teşekkürler

 12. Ben Diyarbakırda 2+1ev aldım, evde o zaman kirac vardı polis memuru dediler güvendik, bende kirada oturuyorum eğer evden bana çık demezlerse sizde oturun dedim, sözleşme bitmeden 3 ay önce benim kendi evime geçmem gerekti, polis taktı bize inat etti mahkemede görüşürüz diyip tüpeden zam yapıp gönderiyor iki sene sözleşme bittiği halde tüfe ile hesaba atıyor hiç muhatap olmuyor mahkeme altı ayda bir uzayıp duruyor, zoraki kiracı bize 2125 tl gönderiyor ben 5600 tl ye çıkmadı diye başka eve kira ödedim, depremde ailemi kaybettim 4 kardeşimin evi yıkıldı mahkeme yine erteledi ben Diyarbakırdan Gaziantep e tayin geldim kardeşlerime destek için ve suan 13000 tl ödüyorum evi bari satayım dedim emlakçılar ile görüşmüyor, ilan açtırmıyor bunları mahkemede anlattık, en son ben avukatım emlakçı kiradaki eve gittik bari satılmasına müsade edin dedim bizi haber merkezini arayıp ihbar etmiş evime zorla girmeye çalışıyorlar diye ihbar geldiğinde biz karakoldaydık orda anonsta duydum yani konu tamamen gerçek kiracım inadına bize bunu yapıyor bu tüfe kanun taslakları onları diyaloğ ve ii niyetten tamamen uzaklaştırdı, eskiden iki medeni insan aralarında konuşup anlaşabilirdi şuan imkansız

 13. 7 yıldır 1+1 55 m2 olan aynı evde oturıyorum…2022 yılı kiram 1050 tl di..kasım 2022 de ev sahibim telefon etti yeni dönem kiramın 2200 tl olduğunu söyledi…2000 tl bile kabul etmedi.vermiyeceksen çık dedi…bende % 50 ye yakın kendimce artırdım 1500 tl yaptım her yıl olduğu gibi otomatik banka talimatımla kira bedellerini aldı…2200 tl isteyen ev sahibim 10 gün sonra beni mahkemeye vermiş avukatından kira bedelinin 3500 tl olduğuna dair bir uyarı mektubu aldım…bir alttaki kiracısı benden 1,5 yıl sonra geldi onada 3000 tl demiş…geçmişte örneğin ben 1000 tl oturken yeni kiracısı 1300 tl ye oturuyordu….şu an mahkemelğiz 30 ocakta bilirkişilere 1500 tl X 2 =3000 tl yevmiye 800 tl taksi ücreti ödenecekmiş……ya kaybedersem emekliyim 7500 tl aylığım var şeytan bunun neresinde

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 14. Merhaba temmuz ayında kira sözleşmesi bitti ve yenilemesi için 4000 TL’den 10.000 TL ye çıkardı haklı bir çıkartma mi yoksa haksız mı? Bu şekilde bianda 10.000 TL yapabilir mi

 15. Merhaba
  Kiracım var annem vefat etti babam 88 yaşında şu anda oturduğum yer çatı 1+1 beraber kalmaya müsait değil kiracima sözleşme tarihinden 3 ay önce ihtarname çekerek sözleşme bitiminde evi boşalmasını istedim oda 2150 TL olan kirayı 4000 TL olarak bankaya yatırdı bende tahliye davası açtım ve mahkeme kabul etti kiracı bu sefer bir sonraki ayda kirayı fazla yatırmışım diye not düşerek eksik yani 3000 TL yatırdı 3 ayda ise 2150 TL nin %25 zamlı oranı olan 2700 TL yatırdı bununla ilgili icra takibi yapabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Mevzu karışık ve uzun oldığu için detaylı danışmanlık hizmeti almak gerekiyor. 05327154705 arayabilirsiniz.

 16. Nermin Özgül

  Benim oğlum üniversite ye gidiyor ve kirasını zamanında ödüyor, şimdi ev sahibi çık diyor ve bunu her yıl geleneksel yapıyor. Tahliye taahhüdü imzalamış oğlum ama kirayı ben ödüyorum ve açıklamada banka yoluyla ibana atıyorum. Bu yıl zammı %25 normal artırıp küt diye oğlumu çıkarır mi

  1. Aziz Cihan KAÇIRAN

   Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 17. Cemil gölkuş

  Merhaba ismim cemil ev sahibi kendimiz oturacağız dedi ve evden çıkmamızı istedi bizde tamam dedik ama bütçemize göre istediğimiz gibi bir ev bulamadık ev sahibi ile görüşüp henüz ev bulamadık ne yapalım dedim bulana kadar oturun ama bu süre içinde 2200 TL olan kira bedelini 8000 telden yatırın dedi hem çıkmamı isteyip hem fahiş bir kira artışı isteyebilirmi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.