DEVRE MÜLK SÖZLEŞMESİNİN İPTALİ VE PARA İADESİ

Devre mülklerin yine revaç kazandığı yaz sezonu geldi geliyor. Özellikle denize kıyısı olmayan bizim memlekette eski tatil alışkanlıklarımızın lüksleşmeye başladığı bir geçiştir devre mülk.

Hele denize kıyısı olmayan şehirlerde güzide vatandaşlarımız önceleri her sene yaz ayında ya içmelere ve ya ılıca gibi yerlere akın eder, hem temiz hava alır hem de şifa turizmi yapar gelirdi. E efendim gittiğinde bölge itibariyle otelleşme ya da konfor sağlayan tesis olmaz.

Pansiyon usulü ya da derme çatma evlerin günlük yahut haftalık kiraya verildiği daha konforsuz yerler olurdu. Sonra kanunda da yeri olan bir devre mülk olayı girdi hayatımıza. Otelleşme ve daha konforlu bir görüntü. Daha temiz bir ortam vs. Her şey çok güzel. Gerçek manada akın ettik.

Kimi görsem bir devre mülk aldık işte, her sene 1 haftamız – 2 haftamız var gibisinden dolaşıyor etrafta. Firma ismi vermeyeceğim ama furya olmaya başlayan her iş biz hukukçuları korkutur. Acaba sistem ne zaman patlayacak, acaba kimler yine dolandırıp ortadan kaybolacak vb. endişelerimiz hep olur. Nitekim haksız da bir endişe değilmiş, belirttiğim bölgedeki devre mülk veren firmalar insanları ciddi şekilde mağdur etti.

Öncelikle nedir bu devre mülk bahsedelim;

Devre mülk özetle bir taşınmazın belirli bir bölümünü belirli bir zaman dilimi içinde kullanmanızı sağlayan ve adınıza tapusu da çıkarılan hukuki bir işlem. Yani senenin belli bir bölümünde kullanabileceğiniz bir tapunuz oluyor. Bakıldığında kimine göre mantıklı kimine göre mantıksız yönleri var. Bu kısma girmiyorum. Ancak devre mülk alma yönünde bir tercihiniz olacaksa oldukça dikkatli davranmak zorundasınız.

Kira Sozlesmesinde Yillik Artis Orani uFE’den Fazla Kararlastirilsa Bile TBK M344 Geregince Kira Artis Miktarinin uFE uzerinden Hesaplanmasi Gerekir

Devre Mülk Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli ?

Bunları madde madde sıralayım.

 •            Devre mülk sözleşmesinin geçerli olabilmesinin öncelikli bir şekil şartı var. Tapuda yapılması ve tapu devri. Firmaya gittiniz ve bir sözleşme önünüze indirdiler. Daha ilk başta hiçbir şeye bakmadan tapudan randevu alınacak mı, tapuda devir olacak mı bunu sorun. Tapu devri yoksa para da yok, sözleşmede yok demelisiniz. Bu netlik önemli.
 •           İkinci dikkat edeceğiniz husus sözleşmeyi imzalayan firma ile size ödeme yapmanız gerektiği söylenen banka hesabı aynı firmaya mı ait. Yani örneğin sözleşmede kaşesi olan firma A Firması ama diyorlar ki parayı B firmasının ya da kişisinin hesabına yatırın. Benden söylemesi anında kaçarak uzaklaşın. Ben şirketin zaten ortağıyım, yerim yurdum belli, ne olacak ki gibi cümleleri duymayın bile.
 •            Efendim bitmedi. Bence en önemli şeylerden birisi. Firma hakkında internette şikayet var mı? Araştırın. Eğer yaşanan mağduriyetler ciddi boyutta ve sıklıkta ve çoklukta ise yine kaçarak uzaklaşın. Devir internet devri, telefondan  girip bakmak zor değil.
 •            Diyelim ki tüm bunlarda sorun yok, o zaman imza atayım mı? Hayır daha değil. Sözleşme içeriğini iyi incelemeniz gerekir. Örneğin yıllık alınan aidatlar var. Bunun tutarı ne kadar? İyi hesaplamak lazım. Bazıları dolarla istiyor.
  Zaten baştan bir peşin para veriyorsunuz, toplamda da orayı almak için yekün bir ödeme çıkıyor sizden. Teknik olarak her sene buraya gelip tatilinizi daha uygun maliyetle yapmış olmanız gerekirken bu yıllık aidat parası adı altında sizden bir tatil parası daha alırlarsa ne anladık bu işten.
 •            Sözleşmede yazan odanın numarasından odanın metrekaresine kadar her şeyi iyi inceleyip tapudaki karşılığı da aynı mı diye bakmak da gerekli.
 •            Sakın firmanın size gösterdiği kişilere vekalet vermeyin. Bu ne demek? Size derler ki daha sonra tapu çıkarmaya gelmeniz zor olur, bize bir vekâlet verin biz tapuyu çıkaracağız, sizi de oyalamamış oluruz. Sakın efendim! Burada ilk kuralımız devreye girer, tapuyla uğraşırım, tapuyu alırım, parayı veririm, ben vekâlet vermem tavrı çok önemli.
 •            Senet imzalamayın. Devre mülk sözleşmesi gereği zaten taksitlendirmeler vs her şey detaylı yazacak. Senetle sepetle işiniz yok. Olur da imzalayacaksanız da senetler taksitlere uygun olmalı. Sözleşmenize “……..bu taksitler karşılığında taksit tutarlarına uygun miktar ve tarihlere göre senet alınmıştır…….. diye madde ekletmeyi unutmayın. Ayrıca senette alacaklı kişi ya da firmanın sözleşmeyi imzalayan kişi ya da firma ile aynı olmasına dikkat edin. Yine senetlerin ciro edilemeyeceğine senetlere kayıt düşün.
 •           Tüm bu elemeleri diyelim ki geçtiniz ve her şey temiz gözüküyor. Son bir kez daha düşünün. Yahu ortam güzel, tatil olduğu için rahat moda girmişim ve acaba gaza mı geliyorum?
  Ben tatil seçeneklerimi ileriye dönük olarak sadece tek yere mi indirgiyorum, başka başka yerlere gitmek istemediğime emin miyim? Bu konuda da olumlu yanıt alıyorsanız o zaman bir devre mülkünüz var hayırlı olsun diyelim.

Tuketici Haklari Kapsaminda “Koronavirus” Sebebiyle Paket Tur Sozlesmelerinin iptali

Devre Mülk Dolandırıcılığı Diye Bir Dolandırıcılık Sektörü Var Dikkat !

Bizden sizi uyarması, ortalık devre mülk dolandırıcılarıyla dolu. Bizi bağlayan kurallar gereği firma firma isim verip de bunlar dolandırıcıdır diyemiyoruz. Ama bu sektörde dolandırıcı olmayanı bulmak da samanlıkta iğne aramaya benzemeye başladı. Hal böyle iken bu yatırımı yapacaksanız ince eleyip sık dokuyun. Tatil yapacağım derken mahkeme kapılarını aşındırmak zorunda kalmayın.

Özellikle bu tarz firmalar yukarıda da değindiğimiz üzere sözleşmeyi imzalattıkları firma ile parayı topladıkları firma farklı oluyor. Hatta 15-20 tane aynı sektörde şirketler kuruluyor ve sizin sözleşme imzaladığınız firma içi boş ya da borca batık oluyor.

Dava açıp kazansanız bile paranızı almanız imkansız bir hal almış oluyor. Yani atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş oluyor, oluyor da oluyor ve en sonunda sizin devre mülk de hikaye oluyor. Bu bir dolandırılma hikayesi, aşk hikayesi değil maalesef.

Devremülk Sözleşmesi İmzaladıysanız İptali İçin Dava Açılmalı

Tüm bunlara rağmen yine de sözleşme imzaladınız. Ancak ne hizmetten ne de verilen sözlerden eser yok ve pişmansınız. O halde sözleşmenin iptali için dava açılmalıdır. Davada sözleşmenin tapuda yapılıp yapılmadığı, size sağlanan hizmet olup olmadığı, varsa hizmetin ayıplı olup olmadığı hususları araştırılmakta ve buna göre karar verilmektedir.

Tapunuz verildi ise açacağınız dava tapu iptali ve tescil olacaktır. Davalar mahiyeti gereği tüketicinin bulunduğu yer TÜKETİCİ mahkemesinde görülmektedir. Ancak tapu iptali davası  söz konusu ise dava tapunun bulunduğu yer mahkemesinde görülecektir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.