Corona Virüs Sebebiyle Geçici Olarak Kapatılan Özel Yurtlarda Kalan Öğrencilerin Para İadesi Veya Taksit Ödemesi Sorununun Yönetmelik Hükümleri Doğrultusunda Değerlendirilmesi

SÖZLEŞMEDE MÜCBİR SEBEP HÜKMÜ

Özel Yurtlar yönetmeliğinin aşağıda verilen ilgili maddesi uyarınca öğrencilerin Mart Ayının ücretini ödemeleri geriye kalan aylar açısından da oluşacak borcun yüzde 30’unu ödemeleri hâlinde sözleşmeleri feshedilebilir.

Yine verilen depozito bu borçlara mahsup edilir.

Örneğin bir özel yurt ile aylık 1000 liradan Eylülden itibaren 10 aylık sözleşme yapılmışsa ve depozito olarak 1000 lira verilmişse bu durumda, Mart ayının ücreti depozitoya sayılır.Geriye kalan üç ayın 3000 lira olan ücretinin yüzde 30’u 900 lira ödenir.Sözleşme bu örnekte olduğu gibi özel yurdun hesap numarasına gönderilecek açıklamalı ödeme ile feshedilebilir.

(Değişik : 22/1/2018-2018/11277 K.)

Kuruma kayıt yaptıran öğrencilerden 15 Eylül tarihine kadar kurumdan ayrılanlardan hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin %10’u, 15 Eylül ve sonrasında ayrılanlardan ise barınma hizmeti aldığı aylar ve içinde bulunulan ayın ücretinin tamamı ve kalan aylara ait barınma hizmeti ücretinin %30’u alınır.

Bu öğrencilere depozitoları ile peşin ödeme yapılan hallerde bu fıkraya göre hesaplanacak ücret mahsup edilerek geriye kalan tutar bir ay içinde iade edilir ve hizmet sunum taahhütnamesi feshedilir.

Aylık barınma hizmeti ücreti, hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin hizmet sunulmak üzere belirlenen ay sayısına bölünmesi ile tespit edilir.

Bu kapsamda tavsiyemiz odemelerinizi mutlaka banka hesabından açıklamalı bir şekilde veya imzalı kaşeli açıklamalı ödeme makbuzu almak şartıyla elden yapmanız yönündedir.Sürecin sona erdirilmesi dahil tüm aşamalarda mutlaka hukuki destek almanız önem arz etmektedir.

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.