Corona Virüs Sebebiyle Geçici Olarak Kapatılan Özel Yurtlarda Kalan Öğrencilerin Para İadesi Veya Taksit Ödemesi Sorunu

Corona virüs sebebiyle kapatılan özel yurtlarda kalan öğrencilerimizin sözleşmeyi feshetmek istemesi halinde peşin ödediği aylardan sözleşmeyi feshettikten sonraki dönemin ücretini iade edilip edilmeyeceği tartışma konusudur.

Bu durumda ilk başta sözleşme de mücbir sebep halinin düzenlenip düzenlenmediğini kontrol etmeli , sözleşmede bu hususta bir madde varsa içeriğine göre yasal haklar kullanılmalıdır.

Sözleşmede mücbir hal icin öngörülmüş bir madde yoksa mevcut durumun değerlendirmesinde hukuki kanaatimiz;

Corona(bulaşıcı hastalık)mücbir bir sebeptir;zararla,fiil arasındaki illiyet bağını keser,borçlu doğan zarardan sorumlu tutulamaz.Sözleşmelerde haklı fesih sebebidir.Ancak sürekli edim borcu doğuran sözleşmelerde bu hakkı kullanmayan borçluyu borçtan kurtaramaz.

İşbu sebeple özel yurtta kalan öğrencinin veya yasal temsilcisi ya da vekilinin ihtarname göndermek suretiyle sözleşmeyi haklı nedenle feshettiğini ve kalmamasına rağmen peşin ödenen tutarın iadesini talep etmesi gerekir.Veya yurtta kalınan her ayın taksidini ödeyen öğrencinin fesih ihtarmamesinde kalan ayların ücretini ödemeyeceğini belirtmesi gerekmektedir.

Yine burda karşımıza çıkan en büyük problemlerden birisi de özel yurtların genel olarak öğrencilere sözleşme örneğini vermemesidir.Bu sebeple sözleşme hükümlerinde ne olduğu bilinmemekte ve nasıl bir yasal yol izleneceği hususunda da belirsizlik yaşanmaktadır.Bu durumda da özel yurtlara karşı ilgili belgenin temini için ihtar çekilebilir, olumlu dönüş sağlanmazsa muarazanin meni davası açılması gerekmektedir .

Av. Abdulkadir AKILLAR

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.