Ceza Hukuku

Bilişim Sistemlerinin Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçu

Rate this post

Sanığın katılan …’ın arkadaşının …com isimli email adresinin şifresini kırarak katılanın arkadaşıymış gibi mesaj göndererek 500 TL para istediği, katılanın da mesaj gönderenin arkadaşı olduğunu düşünerek sanığın vermiş olduğu hesap numarasına 500 TL para yatırdığı, sonrasında arkadaşından email adresinin şifresinin kırıldığını öğrendiği, bu suretle sanığın bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunu işlediği.

Yargıtay
15.Ceza Dairesi

Esas : 2015/2793
Karar : 2018/650
Karar Tarihi : 06/02/2018

“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ : Ağır Ceza Mahkemesi
SUÇ : Nitelikli dolandırıcılık
HÜKÜM : TCK’nın 158/1-f, 62, 52, 53 maddeleri gereğince mahkumiyet

Nitelikli dolandırıcılık suçundan sanığın mahkumiyetine ilişkin hüküm, sanık tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Olay tarihinde sanığın katılan …’ın arkadaşının …com isimli email adresinin şifresini kırarak katılanın arkadaşıymış gibi mesaj göndererek 500 TL para istediği, katılanın da mesaj gönderenin arkadaşı olduğunu düşünerek sanığın vermiş olduğu hesap numarasına 500 TL para yatırdığı, sonrasında arkadaşından email adresinin şifresinin kırıldığını öğrendiği, bu suretle sanığın bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunu işlediği tüm dosya kapsamından anlaşıldığından mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir.

Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre; sanığın temyiz itirazlarının reddi ile hükmün ONANMASINA, 06/02/2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Başa dön tuşu
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button