Ceza Hukuku

Ağırlaştırılmış Müebbet ve Müebbet Hapis Cezası Kaç Yıl?

Rate this post

Hapis Cezası Nedir? (TCK 45-49)

Hapis cezası, suç işleyen kişi hakkında mahkeme tarafından hükmedilen hürriyeti kısıtlayıcı cezadır. Hapis cezasının türleri; ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve süreli hapis cezasıdır. Hapis cezası, kural olarak ceza infaz kurumunda (cezaevinde) infaz edilir. Ancak, istisnai bazı hallerde hapis cezasının konutta da infazı mümkündür (CGTİK m.110/2-3).

5237 sayılı TCK’ya göre iki tür ceza yaptırımı bulunmaktadır: Hapis cezası ve adli para cezası. Ancak uygulamada adli para cezası bazen ödenmemektedir, ödenmediği takdirde adli para cezası da hapis cezasına çevrilmektedir.

Hapis cezasının amacı; suç işleyen kişiyi caydırmak, ıslah etmek veya tekrar suç işlemesini önlemektir. Hapis cezası, bölünebilir bir cezadır. Yani, suç işleyen kişinin kusuruyla orantılı bir şekilde 1 gün ile ömür boyu arasında sürecek bir hapis cezası tayin etmek mümkündür.

Hükümlü, hapis cezasının yerine getirilmesine katlanma ve bu amaçla düzenlenen infaz rejimine uygun tutum ve davranışlar içinde bulunmakla yükümlüdür. Hükümlü, ceza infaz kurumunun güvenlik ve iyileştirme programlarına tam bir uyum göstermekle yükümlüdür (CGTİK m.26).

cinsel istismar taciz cinsel suçlar ceza avukatı gaziantep

Müebbet kimlere verilir?

Kasten adam öldürme suçu, tecavüz ve bunun sonunda öldürme suçu işleyen kişilere ve terör ya da vatana ihanet suçundan yargılanan, devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunan kişilere verilebilir.

Müebbet kimlere verilir?

Kasten adam öldürme suçu, tecavüz ve bunun sonunda öldürme suçu işleyen kişilere ve terör ya da vatana ihanet suçundan yargılanan, devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunan kişilere verilebilir.

 

Müebbet Hapis Cezası Kaç Yıl?

Müebbet hapis cezası kaç yıl başlığı altında incelenen müebbet hapis, aşağıda sayılan suçların işlenmesi halinde uygulanmaktadır:

 • TCK 81. madde kasten öldürme,
 • TCK 317. madde askeri komutanlıkların gasp edilmesi,
 • TCK 303. madde düşman ile iş birliğinde bulunma suçu,
 • TCK 323. madde savaş sırasında yaşan haber yaymak,
 • TCK 330. madde gizli kalması gereken bilgileri ifşa etmek,
 • TCK 326. madde devlet güvenliğine dair belgeler ile işlenen suçlar,
 • TCK 333. madde devlet sırlarından yararlanma ve devlet hizmetlerinde sadakatsizlik,
 • TCK 327. madde devlet güvenliğine dair bilgileri temin etmek.

Müebbet hapis cezası kaç yıl yani müebbet hapis cezasının infaz süresi ömür boyudur. Fakat koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanılması halinde ceza infaz kurumunda yirmi dört yıl geçirilmektedir. Bunun için belirli bir sürenin iyi halli geçirilmesi şarttır. Müebbet kaç yıl sorusuna yanıt verdikten sonra diğer durumlarda koşullu salıverilme kurumundan yararlanılabilmesi için infaz kurumunda geçirilmesi gerekli süreler aşağıdaki gibidir:

Müebbet ile birlikte ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkumiyete karar verilmişse otuz altı sene,
Birden çok müebbet hapis cezası mahkumiyete karar verilmesi durumunda otuz sene,
Ağırlaştırılmış müebbet ile süreli hapis cezasına mahkumiyet kararında durumunda en fazla otuz altı sene,
Müebbet ile süreli hapis cezasına mahkumiyet kararı durumunda en çok otuz sene,
Tekerrür halinde işlenmiş bir suçtan dolayı müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde ise otuz üç senedir.

Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıl?

Müebbet kaç yıl ile birlikte ağırlaştırılmış müebbet kaç yıl merak edilir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının uygulandığı suçlar şu şekildedir:

 1. Nitelikli kasten öldürme,
 2. Soykırım,
 3. İnsanlığa karşı suçlar,
 4. İşkence ile öldürme,
 5. Cinsel saldırı ile öldürme,
 6. Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma,
 7. Anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlar,
 8. Siyasal ya da askeri casusluk,
 9. Gizli kalması gerekli bilgileri ifşa etme,
 10. Yasaklanan bilgilerin casusluk amacıyla temin edilmesi,
 11. Siyasal ya da askeri casusluk amacıyla yasaklanmış bilgileri açıklamak.

Ağırlaştırılmış müebbet kaç yıl yani infaz süresi; hükümlünün yaşamı süresince devam eden yaptırımdır. Fakat hükümlünün ceza infaz kurumunda belirli bir süre iyi halli geçirmesi halinde koşullu salıverilme hükümlerinden istifade edebilmesi mümkündür. Ağırlaştırılmış müebbet hapis yaptırımı ile mahkum olanların koşullu salıverilmeden faydalanması için otuz yıl boyunca ceza infaz kurumunda bulunmaları gerekir. İnfaz kurumunda koşullu salıverilme amacıyla geçirilmesi gereken süre aşağıdaki durumlarda farklılık gösterir:

Birden çok ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına veyahut ağırlaştırılmış müebbet hapisle birlikte müebbet hapis cezasına mahkumiyet durumunda ceza infaz kurumunda geçirilmesi gereken süre otuz altı yıldır.
Süreli hapis cezası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkumiyet durumunda ceza infaz kurumunda en çok otuz altı sene geçirilmelidir.

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ya da örgüt yönetmek veya örgütün faaliyeti kapsamında işlenmiş bir suçtan ötürü mahkumiyet durumunda; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen kişilerin ceza infaz kurumunda otuz altı sene geçirmeleri halinde koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanabilmesi mümkündür.

MÜEBBET HAPİS CEZASI NEDİR ?

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button