SIĞINMA TALEP EDEN SİYASİ SUÇLULARA HAKKINDAKİ SORUŞTURMA İÇİN REFARANS YAZISI GEREKİR Mİ

Ülkemizden siyasi nedenlerle ayrılarak özellikle ALMANYA, FRANSA, ABD gibi ülkelere sığınma talep eden vatandaşlarımızın sığınma taleplerinin kabulü için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu konuda yabancı ülke devletleri sığınma talep eden Türk vatandaşının bu talebini reddetmesi halinde ve ülkesine gönderilmesi durumunda sırf siyasi görüşü nedeniyle yargılanacak mı, yargılanacaksa adil bir yargılanma mı olacak gibi hususlara bakmaktadır.

Örneğin Almanya’ya sığınan ve sığınma kampında kalan kişinin ülkesine iade edilip edilmeyeceğini değerlendirirken Almanya bu kişinin geri gönderilmesi halinde kişinin ırkı, etnik kökeni, dini, vatandaşlığı, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasî görüşleri nedeniyle bir soruşturma veya kovuşturmaya maruz bırakılacağına veya cezalandırılacağına ya da işkence veya kötü muameleye maruz kalacağına dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunmadığını araştırmaktadır. Hatta sadece siyasi suç da değil başka suçlarda dahi adil bir yargılanma olmayacağı aşikar ise veya haksız tutuklama/işkence gibi olaylar olacağı aşikar ise bu durumda sığınma talep eden kişi tekrar ülkesine gönderilmemektedir.

Avukat Aziz Cihan KAÇIRAN - Gaziantep ACK Avukatlık Ofisi Gaziantep Ağır Ceza Avukatı Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı
SIĞINMA TALEP EDEN SİYASİ SUÇLULARA HAKKINDAKİ SORUŞTURMA İÇİN REFARANS YAZISI GEREKİR Mİ 1

Ancak geri göndermemek için sığınma talep eden kişiden durumunu ispat eder belgeler istenmektedir. Örneğin hakkında soruşturma varsa buna ilişkin evraklar veya hakkında yakalama kararı varsa buna ilişkin belgeler gibi. Yalnızca bu belgelerin temini de yeterli değildir. Bu noktada zaten sığınma talep etmiş ve kendisini yabancı ülkeye zor atmış vatandaşlarımız bu belgeleri temin etmekte zorlanmaktadır.

Adli makamlardan bu belgeleri talep ancak kişinin kendisinin dilekçe vermesi ile ya da bir avukatın dilekçe vermesi ile mümkündür. Kişi çoğu zaman belge almak için ülkeye geri dönmek istememekte ve kendince korkuları olabilmektedir. Ayrıca belgeler temin edilmiş olsa bile çoğu ülkeler belgelerin yanında bir avukatın böyle bir soruşturmanın ya da işlemin varlığına ilişkin referans vermesi ya da teyit etmesi istenmektedir. Almanya gibi. İşten bu noktada iş süreci bir avukat eliyle yürütmekten geçmektedir.

Öncelikle yapılması gereken şey yabancı ülkede sığınma talebinde bulunduktan sonra hakkınızda var olan soruşturma/kovuşturma/yakalama emri gibi belgeleri temin ettirmek. Bu belgeler elinizde varsa geriye bir tek avukattan referans yazısı almak kalır. Eğer bu belgeler yoksa avukattan referans yazısına esas olmak üzere belgelerin temini için de anlaşabilirsiniz. Şu halde avukat hem belgeleri temin edecek hem de referans yazısı verecektir.

Avukat tarafından yazılmış referans yazısı oldukça önemli bir belgedir. Nitekim sığınmaya gerekçe gösterdiğiniz tüm belgeleri veya olayı avukat teyit etmediği sürece sığınma talebiniz reddedilecektir. Bu da ülkeye geri gönderilmeniz demektir. Yani sığınma amacıyla başvuru için o aşamaya kadar yaşadığınız tüm çilelerin ve masrafların da boşa gitmesi demektir. Dolayısıyla nasıl olsa bir şey olmaz şeklinde düşüncelerle yalnızca belge teslim ederek işleminizi riske atmamanızı ve mutlaka avukat referans yazısı almanızı öneririz.

Konu hakkındaki hukuki sorunlarınız ve destek taleplerinizi tarafımızı arayarak veya whatsapptan yazarak iletebilirsiniz.

Sığınmacılar için referans yazısı nedir ?

5/5 - (1)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.