Ceza Hukuku

MÜŞTERİ GİBİ DAVRANIP FUHUŞ OPERASYONU YAPAN POLİSLERE YARGITAY KARARI

Rate this post

Ankara’da polisin bir masaj salonuna müşteri gibi giderek yaptığı fuhuş baskını sonrasında açılan davada mahkeme, “gizli soruşturmacı için savcıdan izin alınmadığı” gerekçesiyle elde edilen delilleri geçersiz saydı ve beraat kararı verdi. Kararı onayan Yargıtay da, “Adli kolluk görevlisi kışkırtıcı ajan gibi hareket edemez” dedi.

Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi ise yargılama sonunda sanığın beraatine karar verdi.Kararda, gizli soruşturmacı görevlendirmesinin savcı talimatı alınmadan yapıldığı, bu şekilde elde edilen delillerin hukuka aykırı olduğu belirtildi. Başsavcılık, bu kararı temyiz etti.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, temyiz itirazını esastan reddederek yerel mahkemenin beraat kararını onadı. Polisin arama ve el koyma işlemlerinin Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çekilen kararda, şu tespitlere yer verildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında belirtildiği üzere, gizli soruşturma yapan adli kolluk görevlisi hiçbir zaman kışkırtıcı ajan gibi hareket edemez, önceden failde bulunmayan suç kastı oluşturarak, faili suç işlemeye azmettiremez. Cumhuriyet savcısının herhangi bir yazılı ya da sözlü görevlendirmesi bulunmaksızın sanığa ait masaj salonuna kolluk görevlisinin müşteri olarak gönderilip sanığın gösterdiği içerideki bayanlardan birisi ile fuhuş pazarlığı yapılarak önceden seri numaraları alınan paranın mağdura verilmesinden sonra polis kimliğinin açıklandığı olayda, kolluk görevlileri tarafından yapılan işlemler hukuka aykırı olup elde edilen deliler de hukuka aykırı delil niteliğindedir.”

Başa dön tuşu
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button