İNFAZ HESAPLAMA – YATAR HESAPLAMA-CEZA HESAPLAMA

İnfaz hesaplama veya yatar hesaplama, kesinleşen mahkeme ile cezaevinde hapis yatmakta olan kişi ya da kişilerin ne kadar evinde kalacağı, cezaevinden çıktıktan sonra denetimlilik serbestlik süresinin ne kadar olacağı, tahliye süresi ve tahliye süresini şartları ve bihakkın (hakkederek) tahliye süresinin ne kadar olacağı gibi hesaplamalara infaz hesaplama ya da yatar hesaplama adı verilmektedir. Müddatname hesaplama da aynı niteliği taşımaktadır.

Yatar Süre Nedir ve Ne Kadardır?

Kesinleşmiş hapis cezaları, ceza siyaseti gereğinde infaz edilmesi mümkün değildir. Hükmedilen hapis cezasının infaz edilmemesine nedeni ise, suçlu niteliği taşıyan kişiye ödül niteliğinde verilen tahliye hakkı ve suç işleme iradesinde kurtarma veya islah etmek içindir.

Ayrıca önceden hapis cezasının hepsini infaz etmemek için yalnızca şartla tahliye müessesi bulunmaktadır. Şimdilerde ise infaz hukukunda g meydana gelen gelişmeler sayesinde denetimli serbestlik müessesi getirilerek durum biraz daha farklılaştırıldı.

Yatar Süre Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatar süre hesaplamasında dikkat etmeniz gereken en önemli detay, denetimli serbestliğe ayrılacağınız gibi birçok faktörde göre değişiklik gösterecektir. Yatar süre hesaplamasında;

• Suçun niteliği,
• Suçu hangi tarihte işediğiniz
• Suçu işediğininiz zamandaki yaşınız
• Cinsiyetinizi ve 3 yaş ve altında çocuğunuzun olup olmadığı
• Mükerrer olup olmama durumunuz ya da 2 kere mükerrer olup olmadığınız
• Bu suçtan ceza evinde yatarken firar etme ya da etmeme durumunuz
• Suçu işediğinizi tarihteki infaz kanununu gereklilikleri

Avukat Aziz Cihan KAÇIRAN - Gaziantep ACK Avukatlık Ofisi Gaziantep Ağır Ceza Avukatı Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı
İNFAZ HESAPLAMA - YATAR HESAPLAMA-CEZA HESAPLAMA 1

Yatar Süre Hesaplamasında Genel Kural Nedir?

Yatar süre hesaplamasında ilk önce verilen cezanın yarısı indirilir. Cezanın yarısı şartla tahliye süresidir. Örneğin 2 yıllık kesinleşmiş bir hapis cezasında cezanın 1/2’si niteliği taşıyan 1 yılık süre şartla tahliye süresidir. Kişi, ceza evine girdiği tarihten bir yıl sonrasında şartlı tahliye edilmektedir.

Denetimli Serbestliğe Uymama Cezası

Hükümlü kişini denetimli serbestlik yasası gereğince bütün kurallara uyacağına taahhüt ettiği için denetimli olarak tahliye edilmektedir. Ancak denetimli serbestlik yasasına uymama ya da aykırı davranması halinde, kişini faydalandığı infaz şekli ortadan kaldırılıp Denetimlilik serbestlik yasasına aykırı davranması suçu ile yeniden cezaevine girer.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Yazımızı Beğendiniz Mi?

2 thoughts on “İNFAZ HESAPLAMA – YATAR HESAPLAMA-CEZA HESAPLAMA”

  1. Hocam merhabalar Ankara bölge mahkemesi 4 dosyami ictima yapmis suc tarihleri 2019 aldığım ceza 13 yil kapalida ne kadar yatarim mahsuplarimda var assa yukari 1.5 yil bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

    1. Aziz Cihan KAÇIRAN

      Konu doğrudan teknik bilgi gerektirdiği için detaylı danışmanlık almak üzere tarafımızı 0532 715 47 05 nolu telefondan arayabilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.