Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücreti

2022 Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları Ne Kadar?

2022 yılı boşanma davası masrafı ilk açılış için 650,00 TL ile 750,00 TL arasında değişmektedir. Bu masraftan gider avansı artabileceği gibi eksik kalması da gündeme gelebilecektir. Yapılacak işlemlere göre ek masraflar çıkabilmektedir. Ek masraf olarak SİR (Sosyal İnceleme Raporu), Araç masrafı vs. gibi. Söz konusu masraflar tamamlanmadığı sürece dosyadan işlem yapılamayacağı için eksikliklerin bir an önce tamamlanması da süreci hızlandıracaktır. Gaziantep boşanma davası için de masraflar avukatı aracılığıyla hesaplanabilecektir.

 Avukatsız Boşanma Davası Açma Ücreti-Avukatsız boşanma davası ücreti ne kadar olmaktadır?

Avukatsız boşanma davası açmak isteyen kişinin, adliyede ödemesi gereken harçlar ve giderler vardır. Bu harç ve giderler her yıl değişmektedir. Dava açarken ödemelerin eksiksiz şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda hak kaybı yaşanır ve mahkemeye süresi içerisinde eksikilik giderilmezse davanın da reddedilmesi mümkün  olabilir.

2022 Boşanma Davası Vekalet Ücreti

Boşanma davalarına bakmakla görevli mahkeme Aile Mahkemesi’dir. Gaziantep de halihazırda 10 adet Aile Mahkemesi bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası Gaziantep Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde (AAÜT) Aile mahkemeleri için ayrıca bir ücret belirtilmemiştir. Ancak “Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için” alt sınır 2022 yılında 5.100,00 TL olarak belirlenmiştir. Aile mahkemeleri ayrıca belirtilmediği için Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için belirlenen ücret Aile Mahkemesinde de geçerli olacaktır. 2022 yılı boşanma davası ücreti 5.100,00 TL‘dir. Ancak ayrıntılı olarak belirttiğimiz üzere ve daha önceki yazılarımızda da yazıldığı üzere avukatlar 5.100,00-TL’den daha aşağı olmamak üzere daha yüksek bir ücret talep edebileceklerdir.

Bu tarifenin C- AİLE MAHKEMELERİNDE GÖRÜLEN DAVALAR başlıklı maddesinin altında 3. Boşanma Davalarıalt başlığı yer almaktadır.

Bu alt başlık altında ise

3.a) Anlaşmalı Boşanma 12.500,00 TL,

3.b.) Çekişmeli Boşanma 19.000,00 TL,

3.c.) Çekişmeli Boşanma ve maddi, manevi tazminat istemli 19.000 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %15’i olarak belirlenmiştir.

Boşanma davalarında yukarıda da bahsedildiği gibi alt sınır Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’dir. Üst sınır ise (tazminat talebi yoksa) yoktur. Her baronun kendi hazırladığı Tavsiye Edilen Avukatlık En Az Ücret Tarifesi de uygulanabilir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.