Tüketici Hukuku

12 BANKAYA TAZMİNAT DAVASI

12 banka kartel oluşturarak faiz oranlarını birlikte belirlemesi sebebiyle serbest piyasanın bozulmasına sebep olduğunu; .Bu artma neticesinde de kartel oluşturulan dönemde çekilen krediler ve kredi kartlarına olağandan yüksek faiz, mevduatlara ise olağandan düşük faiz uygulanmıştır.

Böylelikle bu bankalar haksız kazanç elde ederken, banka müşterileri de zarara uğratılmıştır.

2007 ile 2011 yılları arasında söz konusu bankalardan kredi alan, (ev kredileri dahil), kredi kartı hizmeti alan ya da mevduat hesabı bulunan kişiler, bankaların aralarında kartel oluşturarak suni faiz oranları belirlemeleri sonucu maddi olarak zarara uğratılmaları karşısında 12 bankaya tazminat davası açabilmektedirler.

Bankalara Tazminat Davası 2007 ile 2011 yılları arasında kartel oluşturarak yapay faiz oranları uygulaması sonrası zarara uğrayan herkes tarafından açılabilmektedir.

3 katına kadar maddi tazminat talebinde bulunabilmektedirler.

Bu dönemler arasında örneğin 100 bin TL’lik ev kredisi çeken bir vatandaş yüzde 1 faiz oranından toplamda 172.000 TL ödemesi gerekirken suni faiz oranlarının kartel bankalar tarafından 1.20 olarak ayarlanması sonucu 189.000 TL ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu durumda kartel bankalar ortalama bir ev kredisinde vatandaşı 12.000 TL’nin üzerinde zarara uğratabilmektedirler. (alıntıdır).

RAKABET KURULUNCA CEZA KESİNLEN BANKALAR LİSTESİ AŞAĞIDA OLUP:

1. Ziraat Bankası A.Ş.

2. Denizbank A.Ş. 

3. Finans Bank A.Ş. 

4. HSBC Bank A.Ş. 

5. ING Bank A.Ş.

6. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB Bank)

7. Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ BANK), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD)

8. Halk Bankası A.Ş. 

9. İş Bankası A.Ş. 

10. Vakıflar Bankası A.Ş. 

11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 

12. Akbank A.Ş. 

Bu 12 banka 21.08.2007 ve 22.09.2011 yılları arasında kartel oluşturarak faiz oranları suni olarak arttırmışlar. Eğer, 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında bu 12 bankadan herhangi birisinden KONUT, TAŞIT VEYA İHTİYAÇ KREDİSİ kullanmış iseniz, 3 kat tazminat davasını açma hakkını kazanmış olacaksınız. Bu davaların zaman aşımı süresi ise 10 yıldır.

Rekabet Kurulu’na göre;

Konut kredilerinde 15 baz puanlık (0,15)

İhtiyaç kredilerinde 10 baz puanlık (0,10)

Taşıt kredilerinde 5-20 baz puan arasında (0,5-0,20) ortak faiz artırımı söz konusudur.

Sizde Bu konuda mağdur iseniz bizim ile iletişime geçiniz.

BANKA KREDİ DOSYA MASRAFLARI

Tüketici olarak bankadan çekmiş olduğunuz kredilerde miktar ne olursa olsun bankaca alınacak olan masraflar tüketici ile müzakare edilmeli ve neticeye göre tüketici kendi el yazısı ile masraf konusunu müzakere ettiğini ve masraf alınmasına muvafakat gösterdiğini yazması gerekli olup bu işlem bankaca yapılmadığı taktirde alınan masrafın iadesi Tüketici hakları kanunu gereği mümkündür.

Bu miktar itibari ile ya Tüketici hakem heyeti yada Tüketici mahkemelerinde açılacak olan bir dava ile mümkündür.

Aynı şekilde bankalarca kredi kartları için alınan yıllık aidat ücretleri de yasa dışı alınması sebebiyle aynı yolla iadesinin alınması mümkündür.

Hatta açılıp kazanılan bir çok davamızda ekspertiz ücreti dahi tüketiciden alınmaması gerekirken bu da yine tüketiciye yansıtılmaktadır.

Genel olarak Bankaların Genel müdürlüğüne yapılan yazılı başvurulara bankalarca cevap verilmez verilse dahi bu masrafların ödenmesi gerçekleşmez işte bu noktada bir avukata başvuru yapılarak tüm hak ve alacaklarınız mahkeme kanalı ile karara bağlanıp icra kanalı ile bu miktarlar tahsil edilmektedir.

Tüketici Avukatı

Başa dön tuşu
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button