İş Arkadaşı Bulaşıcı Hastalığa Yakalanan İşçinin Hakları Nelerdir ?

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen ve ülkemizde de etkisini gösteren corona virüsü (COVID-19) endişesi sonrasında akıllara iş yerlerindeki durumlar ve iş arkadaşında böyle bir durum yaşanmasındaki soru akıllara geldi. İşvereni ya da iş arkadaşı bulaşıcı bir hastalığa yakalan işçinin sağlığı ile ilgili endişe duyduğu durumda bazı hakları vardır. İşçiler, böyle bir durum başlarına geldiği taktirde kanunca kendilerine tanınan hakların neler olduğunu öğrenmek istiyor.

İŞ ARKADAŞI BULAŞICI HASTALIĞA YAKALANAN İŞÇİNİN DURUMU NE OLUR?

İş Kanunu bazı hallerde işçiye derhal feshi hakkı tanımıştır. Haklı nedenlerle iş sözleşmesini feshedebilen işçinin ihbar süresini beklemesine gerek olmadığı gibi sözleşmeyi kendisi feshettiği halde kıdem tazminatı alma hakkı da vardır. İş Kanunu Madde 24, işçinin haklı nedenlerle derhal fesih hakkını tanımlarken sağlık sebeplerini de sıralar. Bunlarda birisi de “İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa” maddesidir. Yani işçi, yakınında doğrudan temas halinde olduğu işçi ya da işveren bulaşıcı bir hastalığa yakalanırsa iş sözleşmesini derhal feshederek kıdem tazminatını talep edebilir.

Yazımızı Beğendiniz Mi?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.