İş Hukuku

İHAM’dan Korona Virüs Önlemleri Altı Aylık Başvuru Süresi Ve Diğer Süreler, 16 Mart 2020 İtibarıyla Bir Ay Uzatıldı

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, 16 Mart 2020 tarihinde, Fransız yetkililerin ve Avrupa Konseyi’nin aldığı bazı kararları göz önünde bulundurarak korona virüsüne karşı aldığı olağanüstü ve istisnai bir dizi önlemi kamuoyuyla paylaştı.

Bu açıklamaya göre Mahkeme, başta öncelik verilmiş davalar olmak üzere, temel faaliyetlerini yerine getirmeye devam edecek. İşlerin devam ettirilmesinin sağlanması amacıyla herkes evden çalışacak.

Mahkeme İç Tüzüğü’nün 39. maddesi altında yapılan geçici tedbir talepli başvuruların incelenmesi için bazı yöntemler kabul edildi. Bu madde, yalnızca telafisi imkansız bir zararın oluşması riskinin olduğu hallerde uygulanacak.

Mahkeme binaları artık kamunun erişimine açık değil. Mart ve Nisan ayında görülecek duruşmalar, yeni bir karar alınıncaya kadar, iptal edildi.

Sözleşme’nin 35. maddesinde düzenlenen 6 aylık başvuru süresi, istisnai olarak, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bir ay süreyle uzatıldı. Davalar için verilen diğer bütün süre sınırlamaları da, yine 16 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, bir ay süreyle uzatıldı.

Bu yeni düzenlemeler, Mahkeme’nin bulunduğu Devlet’in (Fransa) aldığı önlemlerle uyumlu bir şekilde Mahkeme’nin çalışmaya devam etmesini güvence altına almak için durumun seyrine bağlı olarak sürekli gözden geçirilecek.

Başa dön tuşu
Call Now Button
Mesajı Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Hukuki anlamdaki tüm soru ve sorunlarınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz.